Odzież żeglarska – jaka powinna być?

Odzież żeglarska – jaka powinna być?

Planujesz wybrać się na rejs żaglówką? Pamiętaj, by zabrać ze sobą właściwą odzież! Żeglarska kurtka, spodnie, buty… elementy te powinny być odpowiednio dostosowane do trudniejszych warunków. Poniżej dowiesz się więcej o właściwościach, jakie powinny mieć ubrania żeglarza. Przeczytaj ten artykuł już teraz!

Ubiór na cebulkę? To dobre rozwiązanie

Prawidłowe zadbanie o komfort termiczny, jak i ochronę przed zamoknięciem, wymaga ubrania się warstwowo. Każda bariera z materiału odpowiada za konkretne zadanie. Dobra bielizna gwarantuje zatrzymanie odpowiedniej ilości ciepła przy ciele. Bluza z kolei odprowadza jego nadmiar i wilgoć na zewnątrz. Trzecia warstwa, więc np. sztormiak i spodnie żeglarskie, to podstawa jeśli chodzi o ochronę przed wiatrem i zamoknięciem. Aby jednak miały takie właściwości, muszą w nich zostać zastosowane odpowiednie rozwiązania.

Właściwa ochrona przed zamoknięciem i wiatrem

Kurtka i spodnie są Twoją zbroją. To dzięki nim do wewnątrz przedostaje się mniej wilgoci, a z drugiej strony – nadmiar ciepła i para wodna uchodzą na zewnątrz. Aby jednak tak było, powinny one być wykonane z odpowiednich materiałów oraz posiadać stosowną impregnację lub membranę, przy czym ta druga, choć zwykle wiąże się z większym wydatkiem, gwarantuje wyższą skuteczność.

Komfort termiczny to podstawa!

Bielizna dla żeglarzy musi mieć dwie główne cechy – być przewiewna i szybko schnąć. Dlatego często do jej produkcji wykorzystuje się wełnę z merynosa lub materiały sztuczne, takie jak nylon, spandex czy poliester. Tekstylia te z jednej strony zatrzymują część ciepła, a z drugiej – łatwo oddają wilgoć na zewnątrz i błyskawicznie schną. Podobnie działa to w przypadku drugiej warstwy – najczęściej składają się na nią bluzy polarowe lub z materiałów o podobnych właściwościach oraz legginsy.

Dobra przyczepność na pokładzie

Nie należy zapominać, że równie istotne, co ochrona przed wychłodzeniem czy zamoknięciem, jest zadbanie o przyczepność na pokładzie. Dlatego dużą rolę odgrywają właściwe buty. Powinny być lekkie, a podeszwa musi dobrze trzymać się mokrych nawierzchni.

Gdzie kupić dobrą odzież żeglarską

Jeśli poszukujesz odpowiednich ubrań na żaglówkę – przejrzyj oferty sklepów ze sprzętem turystycznym. Dostępne tam akcesoria i odzież żeglarska takich marek jak Helly Hansen to wysokiej jakości produkty, wyposażone w szereg funkcjonalnych rozwiązań. Membrany, wygodne ściągacze, przemyślane kieszonki – to tylko część z nich!