Jak skompletować odzież żeglarską? Sprawdź to!

Jak skompletować odzież żeglarską? Sprawdź to!

Żeglarstwo to wyjątkowa pasja, wymagająca umiejętności, dozy ciekawości i odwagi, ale też stosownego przygotowania. Nie obejdzie się więc bez akcesoriów i, co bardzo ważne – ubioru. Jeśli planujesz zacząć swoją przygodę z tym sportem, dowiedz się wpierw więcej, jakiej odzieży żeglarskiej będziesz potrzebować.

Odzież żeglarska – czego nie może zabraknąć?

Odpowiednia odzież żeglarska to podstawa! To ona pozwala zachować komfort termiczny, a z drugiej strony – chroni przed skutkami zmoknięcia i wiatrem. Składa się na nią kilka elementów. To m.in.:

  • sztormiak,
  • spodnie żeglarskie,
  • polar i legginsy.

Sprawdź poniżej, czym powinny się charakteryzować!

Dobry sztormiak

To jeden z najważniejszych elementów wyposażenia na żagle. Sztormiak, czyli kurtka przeciwdeszczowa, musi zapewniać dobrą ochronę przed wodą i wiatrem. Okrycie wierzchnie powinno być wyposażone w specjalne membrany, które z jednej strony blokują podmuchy wiatru i wilgoć z zewnątrz, a z drugiej – oddają nadmiar ciepła i parę na zewnątrz. Musi mieć też wysoki kołnierz, kaptur oraz ściągacze, minimalizujące ryzyko zamoknięcia ubioru pod nim. Przy jego wyborze zwróć także uwagę na długość. Najlepiej, by sięgał poniżej pośladków.

Spodnie żeglarskie

Spodnie stanowią drugi element zewnętrznego „pancerza” na wodzie. Tak samo jak sztormiak, muszą one być odporne zarówno na działanie wiatru, jak i przemakanie. Powinny być również długie i z wysokim stanem, aby lepiej chronić przed zamakaniem bieliznę. Obowiązkowo muszą mieć ściągacze! Tego typu spodnie zwykle zakłada się na inną odzież, w tym legginsy lub nawet szorty (jeśli żegluje się w upalny dzień).

Polar i legginsy

Kurtka żeglarska i spodnie sztormiakowe to zazwyczaj elementy, które chronią przed zewnętrznymi czynnikami. Odpowiedni komfort termiczny zaś zapewnia to, co pod spodem. Warto więc założyć na siebie np. bluzę polarową, świetnie przepuszczającą powietrze na zewnątrz i utrzymującą ciepło wewnątrz oraz legginsy termoaktywne.

Wybieraj odzież żeglarską od sprawdzonych marek

Jeśli chcesz żeglować – pamiętaj, że strój to jeden z najważniejszych elementów Twojego ekwipunku. Ważna też jest jego jakość. Dlatego stawiaj na sprawdzone marki, stosujące rozwiązania, które dbają o komfort użytkowników – nie tylko termiczny. Produkty takich firm jak Helly Hansen znajdziesz w dobrych sklepach turystycznych.