Czym są i do czego służą growboxy?

Czym są i do czego służą growboxy?

Wiele roślin, aby wzrastały w odpowiedni sposób i pozostawały zdrowe, potrzebuje określonych warunków. Stała temperatura, właściwe naświetlenie… to mogą im zapewnić m.in. growboxy. Czym są te urządzenia? Do czego dokładnie służą i kiedy warto po nie sięgnąć? Jeśli szukasz odpowiedzi na te i podobne pytania – przeczytaj ten artykuł.

Czym jest growbox?

Nazwa bywa dla części osób nieco myląca, gdyż od razu kieruje myśli w stronę pudełek. Tymczasem pojęcie „growbox” może odnosić się do namiotów uprawowych o najróżniejszej wielkości! Wszystko zależy od skali prowadzonej hodowli. Czasem to faktycznie niewielkie urządzenie, zajmujące tyle miejsca ile szafka nocna, ale nierzadko są to całe pomieszczenia, w których przygotowano stosowne warunki.

Do czego zaś służy taki sprzęt? Dzięki niemu stworzy się jednolity mikroklimat, niezbędny do wzrostu konkretnych roślin. To oznacza, że korzystając z niego, uzyska się m.in. odpowiednią temperaturę i wilgotność, panujące np. w naturalnym środowisku danego gatunku, co w wielu przypadkach bywa wprost niezbędne do wzrostu. Można więc porównać to urządzenie do szklarni, która jednak nie zależy od warunków panujących na zewnątrz. Dzięki systemom wykorzystywanym w growboxach stworzy się stały klimat.

Do czego wykorzystuje się growboxy?

Zastosowanie tych urządzeń jest wszechstronne jeśli chodzi o różne rośliny. Przede wszystkim wykorzystuje się je do hodowli tropikalnych gatunków. Dzięki nim można więc np. uprawiać własne cytrusy i inne egzotyczne owoce lub warzywa. Z drugiej strony – to znakomity sposób na zapewnienie sobie przez cały rok wielu rodzimych produktów, w tym m.in. nowalijek, ogórków, pomidorów, a także mnóstwa ziół.

Jakie wyposażenie będzie potrzebne do jego działania?

Zakup samego namiotu (czyli komory, w której trzymane są rośliny) nie wystarczy. Potrzeba też wyposażenia pod postacią m.in. odpowiedniego oświetlenia, systemów wentylacji. Ponadto nie brakuje innych, dodatkowych akcesoriów, pomagających w konkretnych uprawach, w tym m.in. specjalnych siatek elastycznych czy suszarek.

Gdzie kupić dobry growbox?

Jakość sprzętu ma ogromne przełożenie na to, jak będzie wyglądała praca z nim. Dlatego, jeśli chcesz kupić growbox, upewnij się, że wybierasz produkt pochodzący od renomowanej marki. Najlepiej wybierz sklep specjalizujący się w sprzedaży tego typu namiotów. Tam też uzyskasz wsparcie obsługi, która podpowie, co kupić.