Zwrot podatku z Holandii — komu się należy?

Zwrot podatku z Holandii — komu się należy?

Polacy pracujący na terenie Niderlandów (dorywczo lub na stałe) są zobowiązani do składania corocznego PIT w Belastingdienst. Podatnicy mogą w ten sposób odzyskać nadpłacone przez siebie składki na podatek dochodowy. Niejednokrotnie kwoty do zwrotu sięgają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Sprawdź, jak poprawnie sporządzić deklarację dla holenderskiego urzędu skarbowego.

Jak wygląda rozliczenie holenderskiego PIT-u?

Każdy podatnik, który chce przygotować coroczne zeznanie podatkowe, powinien najpierw znaleźć swój numer BSN (Sofi) wraz z niezbędnymi dokumentami, takimi jak m.in.:

  • UE/WE (zestawienie wszystkich dochodów uzyskiwanych w Polsce oraz za granicą),
  • potwierdzenie numeru konta bankowego,
  • Jaaropgave (informacje o dochodach w Holandii wraz z opłaconymi składkami).

Zwrot podatku z Holandii następuje po złożeniu kompletnej deklaracji. Mimo corocznego obowiązku składania PIT-u istnieje możliwość rozliczenia nawet do 5 lat wstecz. Lepiej jednak składać dokumenty w terminie, aby nie narażać się na kary finansowe.

Czy warto podjąć współpracę z biurem rozliczeń zagranicznych?

Zdecydowana większość Polaków nawet w przypadku rozliczenia polskiego PIT-u ma niemałe problemy ze zrozumieniem obowiązujących przepisów. Nic więc dziwnego, że sporządzenie zeznania zagranicznego stwarza jeszcze większe kłopoty. Na szczęście na polskim rynku działa niejedno biuro rozliczeń zagranicznych, wspierające klientów w skompletowaniu wszystkich wymaganych dokumentów. Co więcej, pracownicy przedstawiają wszelkie możliwe do odliczenia ulgi, a w razie takiej konieczności mogą także skontaktować się z holenderskimi urzędnikami. 

Jak długo czeka się na zwrot podatku z Holandii?

Każda osoba uzyskująca dochody na terenie Niderlandów musi składać coroczne zeznanie podatkowe. Termin wypłaty ewentualnego zwrotu zależy głównie od poprawności i kompletności przedłożonych dokumentów. Najczęściej urząd zwraca środki na konto bankowe podatnika w przeciągu 6-8 miesięcy od złożenia deklaracji. Jednak w razie jakichkolwiek błędów czas ten może się znacznie wydłużyć.