Rozwiązanie spółki komandytowej bez likwidacji
Przedsiębiorcy muszą przestrzegać prawa gospodarczego i dobrze orientować się w aktualnych przepisach. Chcesz rozwiązać spółkę komandytową bez likwidacji? Przekonaj się, jak to zrobić i czego należy dopilnować, by ten proces był w pełni legalny. Zbierz wspólników i sporządź odpowiednią uchwałę.
Jak rozwiązać spółkę bez likwidacji?
Przeprowadzenie rozwiązania spółki bez jej likwidacji wymaga spełnienia kilku warunków. Przede wszystkim wspólnicy muszą być jednomyślni i sporządzić uchwałę lub osobne porozumienie w tej kwestii. Dokument powinien dokładnie określać, jak będzie wyglądać procedura likwidacji, w tym na przykład sposób podziału majątku i kontakt z wierzycielami. Księgi zamykanej spółki trzeba przechowywać przez okres co najmniej pięciu lat. Można powierzyć je jednemu ze wspólników lub innej wyznaczonej osobie.
Planując rozwiązanie spółki komandytowej, musisz pamiętać o spłacie zobowiązań. Gdy już to zrobisz, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o wykreślenie z rejestru przedsiębiorców. W tym celu wystarczy wypełnić formularz elektroniczny. Należy liczyć się z opłatami sądowymi za oficjalne wykreślenie spółki w „Monitorze Sądowym i Gospodarczym” oraz dopełnienie wszystkich formalności.
Obsługa prawna firm
Przedsiębiorcy mogą skorzystać z usług kancelarii prawnych, które specjalizują się w prawie spółek. Wówczas prawnik zajmuje się indywidualną analizą sytuacji klienta oraz sporządzeniem wzoru dokumentów, jakie muszą podpisać wspólnicy. Wielu właścicieli firm decyduje się na stałą obsługę prawniczą. Celem takiego działania jest upewnienie się, że wszystkie podejmowane przez zarząd uchwały są zgodne z przepisami i korzystne z punktu widzenia wspólników. Koszt usług kancelarii zależy od ich zakresu i indywidualnych oczekiwań klienta. Obsługa może obejmować też windykację należności, optymalizację podatkową oraz reprezentację spółki w sprawach karno-skarbowych i sporach z zakresu praw autorskich i znaków towarowych.
Legalne rozwiązanie spółki komandytowej
Chcesz rozwiązać lub przekształcić spółkę? Zrób to legalnie, przestrzegając obowiązującego w Polsce prawa. Szczególną uwagę zwróć na treść podpisywanej uchwały, spłatę zobowiązań oraz przejście przez procedurę wykreślenia z rejestru przedsiębiorców. Możesz zdecydować się na usługi prawnika specjalizującego się w tym procesie.